|
ОСНОВНІ НАУКОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ІНМ ім. В.М. Бакуля НАН України
1961-2011
- Обґрунтовано формування при надвисоких тисках і температурах 2-х і 3-х елементних надтвердих структур (сBC2N, MgB2, MgB12, AlMgB14 і ін.).
- Отримано (синтезовані) монокристали алмазу з напівпровідниковими властивостями, в тому числі з металевим типом провідності, за рахунок контрольованого легування і розподілу в об"ємі кристала домішки бору і азоту.
- Вивчено їх електрофізичні і електронні властивості, встановлені механізми електропровідності.
- Встановлено точні значення модулів пружності, міцності при стисненні, в"язкості руйнування кристалів алмазу і КНБ, їх полікристалів.
- Вивчено умови адгезійного контакту склокерамічних покриттів і зерен алмазу.
- Отримано мікро-, субмікро- і нанопорошки алмазу.
- Встановлено закономірності капілярних процесів в розчинах вуглецю і BN в розплавах металів і їх нітридів, що ведуть до утворення при високому тиску центрів кристалізації алмазу, cBN і їх зростання, вивчена термодинаміка процесу кристалізації, побудовані діаграми стану багатокомпонентних систем при високому тиску.
- Визначено закономірності формування структурованих композитів абразивного призначення з алмазними і КНБ зернистими наповнювачами в металевих, склокерамічних і резінополімерних матрицях.
- Вивчено процеси електро-, хімо- і механічного руйнування матеріалів, що обробляються алмазними і КНБ інструментами.
- Вивчено закономірності зносу і руйнування контактних алмазних і КНБ зерен, закріплених в різних зв"язках, при абразивній обробці металевих (сталь, титан, алюміній) і неметалічних (кераміка, скло, композити) матеріалів.
- Вивчено формування алмазоудержівающіх металопокриттів в процесах гальванопластики і гальваностегії.
- Визначено можливість прискорення нарощування на затравки вуглецевої маси в процесі кристалізації великих алмазних кристалів як безбарвних, так і різного забарвлення, методом температурного градієнта.
- Визначено закономірності механіки руйнування алмазсодержащего композитів з твердосплавної і металевими матрицями і встановлені уточнені характеристики їх міцності, зносу і в"язкості руйнування при статичних і динамічних навантаженнях.
- Розвинені основи термомеханіки малоциклового деформування і оцінки граничного стану з числовим розрахунком розподілу механічних і термічних напруг в багатоелементних апаратах високого тиску з різномодульний матеріалів в широкому інтервалі температур нагрівання.
- Розвинена теорія термомеханіки для опису процесу фазового переходу графіту в алмаз методами чисельного комп"ютерного моделювання з урахуванням зміни характеристик різномодульний матеріалів реакційної суміші при високому тиску і температурах в умовах кристалізації алмазних зерен з розплаву при надвисоких тисках.
- Створено нове обладнання і розроблені методики для дослідження in situ і фазових перетворень при надвисоких тисках в алмазних ковадлах, визначення стану електропровідної поверхні методом скануючої тунельної мікроскопії з використанням алмазних напівпровідникових наноінденторов, а також для високотемпературного термічного аналізу при високому тиску.
- Вивчено механізм впливу високого тиску і температур на структуру, надпровідні і механічні властивості високотемпературних керамічних надпровідників, досліджені процеси формування надпровідних з"єднань.
- Вирішені завдання механіки і теплофізики контактної взаємодії при алмазному мікроточеніі оптичних виробів з алюмінію, механіки і физикохимии контактної взаємодії при точінні різцями, оснащеними ПНТМ на основі КНБ, деталей машин із загартованих сталей, з наплавленими і напиленням захисними покриттями, в тому числі деталей складної форми.
- Розвинені уявлення про технологічний управлінні станом поверхневого шару і експлуатаційними властивостями деталей машин, при обробці інструментами, які містять робочу частину з НТМ.
На головну
|
|