РОЗДІЛ IV.
ДІЯЛЬНІСТЬ ЛАБОРАТОРІЙ І ВІДДІЛІВ
Які б досягнення ні характеризували діяльність Інституту надтвердих матеріалів, які б складні завдання ні висувало вище керівництво країни, в першу чергу, вся складність виконання лягала на плечі співробітників лабораторій і відділів, де ідеї доводилися «до розуму», а технології - до промислового виробництва.
![]() |
Аналітична установка ЛАС-3000 для комплексу фізичних досліджень складу та властивостей поверхні зерен і кристалів синтетичних алмазів та інших надтвердих матеріалів в надглибокому вакуумі |
Звичайно, роль особистості, мудрою, багатогранної, сильної, що бачить на багато кроків вперед, - дуже важлива. Саме тверда впевненість, розуміння завдання в цілому визначає рух, гармонізує обстановку, коли особистість рішуче бере на себе керівництво і повну відповідальність. А виконання - на совісті працівників. Свого часу президент США Т. Рузвельт влучно написав:
«Є досить критиків ..., які можуть вказати, де спіткнувся сильний, або де творець добрих справ зробив не все, що міг. Тут можна довіряти лише тому, хто сам стоїть на арені; чиє обличчя забруднене брудом, потом і кров"ю; хто відважно йде до своєї мети, знову і знову помиляється і поступається; хто пізнав велике натхнення і безмежну відданість; хто без залишку віддає себе правому справі ... Хто в кращому випадку пізнає радість великого звершення, а в гіршому випадку, якщо він зазнає невдачі, вона осягає його в запалі відважної боротьби і йому ніколи не доведеться ділити долю з тими холодними боязкими душами, які не відають ні перемоги, ні поразки ».
На самому початку зародження синтезу алмазів, та й взагалі твердих сплавів, стоїть робота окремих лабораторій і відділів, про що не раз згадувалося вище. У цьому розділі йдеться якщо не про всіх, то про багатьох співробітників, які працювали в лабораторіях.
У процесі творчості, видозмінюючись, перетворюючись відповідно і в міру зміни завдань, що стоять перед інститутом, незважаючи на складності, відділи та лабораторії, керовані талановитими дослідниками, визначали основні напрямки роботи. Колектив інституту - наукові співробітники, конструктори, робітники і інженерно-технічний персонал - являв собою єдину злагоджену команду.
Постійне вдосконалення технологічних процесів синтезу надтвердих матеріалів, створення нових зразків інструментів на їх основі і широке використання їх в різних галузях народного господарства на тисячах промислових підприємствах дозволили Радянському Союзу випередити закордонні країни.
![]() |
Вчена Рада інституту в 80-ті роки |