РОЗДІЛ VII.
ІННОВАЦІЙНО-ІНВЕСТИЦІЙНИЙ РОЗВИТОК
Вступ в ХХІ століття був пов"язаний повсюдно з більшими, ніж в кінці кожного століття, очікуваннями. Нагадаємо про них, не виходячи за основний напрямок нашої розповіді, - це проблеми матеріалознавства. Відзначимо головне: основним важелем розвитку інструментального матеріалознавства в XX столітті був технічний прогрес машинобудування в широкому сенсі.
На початку століття це була необхідність в забезпеченні набором інструментів автомобілебудування, виробництво двигунів внутрішнього згоряння, пізніше - парових, а потім газових турбін, особливо для авіації. Стрибок зробила оборонна техніка.
А в другій половині XX століття основний поштовх матеріалознавству дала необхідність забезпечити потрібними конструктивними і функціональними матеріалами атомну техніку, ракетобудування і космічну техніку, електротехніку і особливо електроніку. Відомо, що потреби суспільства, виробництва рухають науку вперед інтенсивніше, ніж університетську освітній розвиток.
![]() |
5000 видів і типорозмірів шліфувальних і полірувальних алмазних і КНБ інструментів, паст, суспензій створені в Інституті та випускаються промислово |
Можна з жалем тепер говорити про втрати, яких зазнав у 90-х ІНМ ім. В.М. Бакуля. Втрачено публічність досягнень, наочність діяльності в Україні. Однак якщо відсторонитися від обивательських критеріїв, то виявиться, що був збережений потенціал наукової діяльності, є наступність, перспективність наукової тематики, своєчасність, що відбувається. Складно жити в епоху змін, бачити напрямок, слідувати за вектором перспективного наукового розвитку, глобального і загальноєвропейського, не втрачати з поля зору потреби індустріального забезпечення та перспективного розвитку України.
Запорукою майбутніх хороших результатів служить та увага, яка в інституті з 70-х років приділялася вихованню наукових і виробничих висококваліфікованих кадрів, вдумливый підготовці до захисту кандидатських і докторських дисертацій, навчанню на світовому науковому досвіді співробітників, що спеціалізуються в перспективних галузях знань.
В інституті склалася виражена спадкоємність керівництва у вирішенні проблем, пов"язаних з подальшим розвитком і вдосконаленням науково-виробничої діяльності з боку створеної В.М. Бакулем і М.В. Новіковим наукової школи, з вихованням висококваліфікованих наукових кадрів, з розробкою нових марок порошків, паст і видів продукції з синтетичних і природних алмазів, кубічного нітриду бору, композиційних матеріалів і інструментального виробництва, високих технологій виробництва матеріалів і механічної обробки.
![]() |
Високопродуктивні алмазні відрізні круги, розроблені і випускаються Інститутом відповідно до європейського стандарту |
В даний час в світі є два наукові центри, де розробляються наукові основи формування мезоструктур в композиційних матеріалах, - Інститут надтвердих матеріалів і Університет Алабами в Бірмінгемі (University of Alabama at Birmingham, USA).
Науковими центрами-твінінгами для ІНМ є: Центр високих тисків «Уніпресс» у Варшаві, Університет в м. Пуатьє, Франція, Інститут фотоніки в м. Ієна, Німеччина, Німеччина, центр матеріалознавства в м. Цукуба, Японія, Університет в м. Кракові , Польща, Університет м. Пекіна, Китай.
За прогнозами провідних вчених, в ХХІ столітті революційні зміни в усіх сферах діяльності людства будуть викликані застосуванням наноматеріалів і нанотехнологій. Розвиток наноіндустрії умовно поділяють на два етапи: створення нанопорошків і створення наноструктурованих матеріалів.
Сьогодні перший етап успішно розвивається. Тематика ІНМ, пов"язана з роботами по створенню нових матеріалів, викликає значний інтерес у міжнародного наукового співтовариства. З цього наукового напрямку виконується і готується до відкриття ряд дослідницьких проектів за участю співробітників інституту за європейськими рамковими програмами інших міжнародних дослідницьких фондів.