Валентин Миколайович Бакуль - творець та засновник інституту
Історія синтезу алмазів при високому статичному тиску
У Швеції уперше у світовій історії успішний синтез алмазної з гра-фітометалічної суміші при тиску 83000 атмосфер був виконаний 16 лютого 1953 року в лабораторії компанії АСЕА. Автори - експериментатор Эрик ЛУНДБЛАТ, керівник Хальвард Рагкер ЛІАНДЕР, пресове устаткування і консультації Балтазара фон ПЛАТЕНА. Промислове виробництво не було розроблене, патент не отриманий.
У США синтез алмазів незалежно був здійснений в лабораторії компанії Дженерал Електрик групою учених, до складу якої входили Трасі ХОЛЛ, Герберт СТРОНГ, Френсис БАНДІ та Боб ВЕНТОРФ, і 31 грудня 1954 року визнано датою отримання перших синтетичних алмазів (man - made diamonds). Публічне представлення успіху відбулося 16 лютого 1955 року. Патент був зареєстрований. Промислове виробництво СА було розпочате в 1957 році в Детройті. Перший продаж СА відбувся в листопаді 1957 року.
У жовтні 1960 року компанія ДЕ БІРС оголосила про створення свого комерційно ефективного виробництва синтетичних алмазів в ПІВДЕННІЙ АФРИЦІ.
У СРСР групою учених Інституту фізики високих тисків Академії наук (ВЕРЕЩАГІН Л.Ф., ГАЛАКТІОНОВ В.А., РЯБІНІН Ю.Н., СЕМЕРЧАН А.Л., СЛЄСАРЕВ Л.Ф.) у I960 році незалежно був здійснений синтез алмазів в оригінальному АВД-типу ковадлі з поглибленням (сочевиця). На цій базі у листопаді 1960 року В.М. БАКУЛЕМ в Києві була розроблена промислова технологія, і в рекордно короткий термін в 1961 році в створеному Інституті надтвердих матеріалів запрацювало промислове виробництво. Патенти були оформлені.
У лютому 1957 р. в США, в лабораторії Дженерал Електрик доктор Боб ВЕНТОРФ оголосив про винахід способу синтезу алмазоподібного кубічного нітриду бору (КНБ).
У 1964 році уперше у світі було почато промислове виробництво КНБ по винаходах вітчизняних учених (МОСКВА, БІЛОРУСЬ) в САНКТ-ПЕТЕРБУРЗІ, на заводі ІЛЛІЧ.
У Китаї в 1963 році був здійснений синтез алмазів в ЧЕНЬДЖОУ і ПЕКІНІ. Перший шестипуансоний прес був створений в інституті в ЧЕНЬДЖОУ в 1965 році. У 1966 році був отриманий порошок КНБ. Промислове виробництво СА розпочато у 1966 р., а перший завод запущений в 1969 р.
За словами відомого ученого з високих тисків ПЕРСІ БРІДЖМЕНА, Нобелівського лауреата 1946 року, усі досягнення з синтезу алмазів були отримані, тому що автори "... знайшли як здійснити найбільший тиск при високій температурі, і витримати ці умови більш тривалий час, ніж це було досягнуто раніше".
Про теоретичні роботи О.Н. ЛЕЙПУНСЬКОГО (1939 р.) і ФРАНК-КАМЕЛЕЦЬКОГО (40-і роки) не згадували.
Історія Інституту
У 1961 році з метою створення промислового синтезу алмазів і інших надтвердих матеріалів (НТМ) і розробки на їх основі прогресивних інструментів, на базі Центрального технологічного бюро твердосплавного інструменту і його дослідницького заводу був створений в Києві Інститут надтвердих матеріалів.
В основу промислового синтезу алмазів була покладена теорія физико-хімії синтезу алмазів, розроблена О.Л. Лейпунським у 1939 р.
Великий вклад в створення і вдосконалення апаратури високого тиску, що забезпечила можливість проведення наукових досліджень і технологічних робіт в мегабарних діапазонах тисків, зробив академік Л.Ф. Верещагін. Під його керівництвом в 1960 році в лабораторії Інституту фізики високих тисків (ІФВТ) в СРСР уперше був здійснений синтез алмазу з графіту.
При активній участі академіка Л.Ф. Верещагіна були розроблені наукові основи і створено промислове виробництво синтетичних надтвердих матеріалів - алмазу і кубічного нітриду бору.
Перший директор і засновник Інституту надтвердих матеріалів - доктор технічних наук, Герой Соціалістичної праці Валентин Миколайович Бакуль (1908-1978 рр.) - був одним з організаторів промислового випуску алмазів в СРСР. Перша велика партія синтетичних алмазів була випущена в ІНМ в жовтні 1961 року.
З 1977 по 2014 роки Інститутом керував академік НАН України, професор Микола Васильович Новіков.
У 1982 році за активний розвиток міжнародних економічних зв"язків, зміцнення ділової співпраці, Інститут нагороджений Міжнародною премією "Золотий Меркурій". У квітні 1998 року в Мадриді відбулася 23-а сесія конвенції "Арка Європи", ", на якій концерн "Алкон" і Інститут надтвердих матеріалів НАНУ були нагороджені спеціальним знаком всесвітнього визнання - "Аркою Європи" - " "...за внесок у розвиток світового бізнесу, високий рівень наукової діяльності, постійне вдосконалення системи управління і виробництва, професіоналізм". |
З 1990 року інститут носить ім"я В.М. Бакуля.
У 1995 році був створений АЛКОН (науково-технологічного алмазного концерну) НАН України.
У 1999 році була отримана "Золота медаль SPI" від міжнародної асоціації сприяння національної промисловості (Франція).
У 2000 році ІНМ отримав відзнаку "Одісей" Міжнародної академії "Контенант" (Париж-Москва) за видатні досягнення в області високих технологій.
2005 рік приніс нагороду "Співдружність Україна - Росія 2005".
У 2007 році НТАК "АЛКОН" став лауреатом Всеукраїнської акції "Лідер товарів і послуг України 2007 року" - "За видатний вклад в економічне зростання держави", та отримав цю відзнаку від Президента України В. Ющенка.
У 2007 році була здобута медаль за перемогу у Всеукраїнському конкурсі-виставці "Кращий вітчизняний товар року" в номінації "Наука".
У 2008 році ІНМ був відмічений новим досягненням - Zhengzhou Hi - Tech New Technology Industries Development Zone – 2008. Це нагорода в області високотехнологічного розвитку промисловості Ченьчжоу (Китай).
У 2010 році одержано нагороду "За кращу торгову марку нового тисячоліття" Міжнародного клубу Торгових Лідерів (36 th International Award for the Best Trade Name New Millenium Award 2010).
У 2010 році НТАК (АЛКОН) НАН України також отримав нагороду "Підприємство року - 2010" - "За досягнення переваги над конкурентами за вітчизняними статистичними результатами".
2011 рік приніс ІНМ ім. В.М. Бакуля НАН України Диплом "За вагомий внесок в розвиток вітчизняної науки" від Комітету Верховної Ради України з питань науки і освіти і від Інституту інноваційних технологій МОН МС України.
Нині Інститут є головною організацією науково-технічного алмазного концерну АЛКОН, який об"єднує фінансову, виробничу і організаційну діяльність 12 організацій, що входять до його складу.
У 2010-2014 рр. Інститут координував грант Європейського Союзу "START" - "Підвищення співпраці Європейського Союзу і України в галузі надтвердих матеріалів". Під час цієї роботи розроблялися можливості співпраці ІНМ з провідними центрами досліджень ЄС, був проведений ряд конференцій і тренінгів для молодих вчених, спрямованих на підвищення їх компетенції і збільшення можливостей комерціалізації наукових розробок. Крім того, був зроблений огляд перспективних наукових розробок ІНМ і докладно вивчений дослідницький потенціал співпраці Україна - ЄС; розроблена концепція і стратегія розвитку Інституту надтвердих матеріалів до 2020 р.