Основні результати діяльності
Інститут щорічно виконує в середньому до 60-80 науково-дослідних робіт, більше 350 технічних розробок за договорами і контрактами з підприємствами і фірмами країн СНД і далекого зарубіжжя. 27 проектів фінансуються Державним фондом науково-технічних програм, фондом фундаментальних досліджень, Міжнародними фондами НАТО, ИНТАС, СRDF, Українським науково-технологічним центром.
За роки існування Інституту було отримано 3163 авторських свідоцтв і патентів на винаходи, 29 ліцензій по розробках Інституту було продано за кордон. Інститутом було отримано 380 зарубіжних патентів. Вченими видані 125 монографій, 90 збірок наукових праць, 217 довідників, методичних посібників, підручників та ін., більше 7 000 наукових робіт в престижних наукових журналах. Монографії співробітників видаються в Японії, Китаї, США, Франції.
Впродовж 50 років діяльності Інституту, 362 співробітники захистили дисертації, серед яких 53 докторських і 309 кандидатських робіт. За межами Інституту в різні роки захищено більше 20 докторських і 150 кандидатських дисертацій в спецрадах інших міст і країн, в т.ч. міст Якутська, Мінська, Москви, Новосибірська, Краматорська, Харкова, Тули, Ташкента, Саратова, Пермі, Куйбишева, Тбілісі, Донецька, Набережних Чолнів та ін., з якими Інститут протягом всього часу своєї діяльності підтримує тісний творчий звязок.
В Інституті видається науково-теоретичний журнал "Сверхтвердые материалы" (6 номерів в рік), який в перекладі англійською мовою перевидається американським видавництвом "Алертон-прес" в Нью-Йорку. З 1997 року виходить науково-виробничий рекламно-інформаційний журнал "Інструментальний світ", видаються збірки наукових праць, наукові доповіді, препрінти.
На базі Інституту був проведений ряд міжнародних конференцій, симпозіумів і виставок, присвячених тематиці ІНМ. Співробітники щорічно беруть участь в міжнародних конференціях, семінарах, симпозіумах, проходять наукові стажування в Японії, Франції, Німеччині, США, Італії і інших країнах.
Інститут має Міжнародні нагороди - "Золотий Меркурій" (1982 р.), "Золота зірка - Арка Європи" (1998г.), 20 Державних премій, а також премії імені видатних вчених.
Другий директор Інституту, академік Микола Васильович Новіков, отримав нагороди Американського біографічного інституту і Кембріджського міжнародного біографічного центру за життєві досягнення, за розвиток сучасного матеріалознавства і вклад в наукову роботу міжнародного суспільства.
В останні роки Інститут активно займається інвестиційними проектами. У 1998 році були розроблені 5 таких проектів.