Головна
Про Нас
Новини
Історія
Наука
НАУКОВО-ОСВІТНІЙ ЦЕНТР ІНМ-НТУУ "КПІ"
Аспірантура
Захист дисертацій
Вчена рада
Видання
Результати
Вакансії
+ Відділи : Відділ №1
Відділ №3
Відділ №4
Відділ №6
Відділ №7
Відділ №9
Відділ №11
Відділ №13
Відділ №14
Відділ №18
Відділ №20
Відділ №22
Рада молодих вчених
Науково-організаційний відділ
Керівництво Інституту
Профспілка
АЛКОН
Виробництво
Інвестиції
НАЙБІЛЬШ ВАГОМІ НАУКОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ІНСТИТУТУ
Інформація про держ. закупівлі
e-mail
Пошукова система
"Надтверді матеріали"
Бібліотека
Конференції
Виставки
Обладнання центру
Контакти Центру
Порядок оформлення заявок

Випуск № 6, рік 2023

УДК 541.16

S. F. Matar1, V. L. Solozhenko2, *
1Lebanese German University (LGU), Sahel Alma, Jounieh, Lebanon
2LSPM–CNRS, Université Sorbonne Paris Nord, Villetaneuse, France
*vladimir.solozhenko@univ-paris13.fr
Нові ультратверді алотропи вуглецю з кристалохімії та перших принципів: ромбоедричні ene-C21 та yne-C24 (стор. 3-12)

Ромбоедричні ene-C21 і yne-C24, що характеризуються наявністю зв’язків C=C та CºC відповідно, вставлених у 9R політип алмазу C18, запропоновано як нові ультратверді алотропи вуглецю з кристалохімії та перших принципів. Як і 9R C18, вони належать до топології cfe, характерної для шаруватих політипів SiC. З ультратвердими властивостями, що наближаються до властивостей алмазу та лонсдейліту, ene-C21 і yne-C24 є динамічно стабільними з фононними ознаками, що ідентифікують високочастотні коливання C=C та CºC, подібні до молекулярного алену і ацетилену. Електронні зонні структури відповідають ізоляційному C18, металічному ene-C21 і напівпровідниковому yne-C24.

Ключові слова: політипи алмазу, гібридизація, теорія функціонала густини, твердість, фонони, електронна структура.

 

УДК 666.3:539.5

Ю. Ю. Румянцева1, *, С. О. Лисовенко2, В. З. Туркевич2, П. П. Клімчик1, Н. М. Білявіна3, В. М. Бушля4, Д. О. Савченко2, С. Ан. Клименко2, Д. В. Туркевич2
1Łukasiewicz Research Network – Krakow Institute of Technology, Krakow, Poland
2Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
3Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, м. Київ, Україна
4Division of Production and Materials Engineering, Lund University, Lund, Sweden
*yrumuanceva@gmail.com
Особливості реакційної взаємодії нітриду бору з нітридом танталу за присутності мікроволокон та рідкого алюмінію (стор. 13-16)

Представлено результати термодинамічного моделювання надтвердих матеріалів на основі кубічного нітриду бору (cBN) зі зв’язкою нітриду танталу (TaN) та добавками алюмінію, а також мікроволокон різної фізико-хімічної природи (оксидних (Al2O3, Mg2B2O5) та не оксидних (SiC, Si3N4)). Проведено експериментальну перевірку теоретично обрахованої хімічної взаємодії між компонентами надтвердих композиційних матеріалів. Встановлено, що хімічна природа мікроволокон значно впливає на реакційну взаємодію між матеріалом матриці сBN та зв’язки TaN за участю рідкого алюмінію з утворенням бориду танталу.

Ключові слова: термобаричне спікання, кубічний нітрид бору, термодинамічне моделювання, мікроволокна.

 

УДК 549.211

Р. Вірт1, *, В. М. Квасниця2, **, А. Шрайбер1
1Helmholtz Center Potsdam and German Research Center for Geosciences, Section 3.5: Interface Geochemistry, Telegrafenberg, Potsdam, Germany
2Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М. П. Семененка НАН України, м. Київ, Україна
*wirth@gfz-potsdam.de
**kvasnytsya@ukr.net
Октаедричні структури наростання на імпактному алмазі (стор. 17-25)

Охарактеризовано нано- і мікрометрові нарости на (0001) поверхні імпактного апографітового алмазу. Нарости задокументовано як октаедри, зрідка куби, їхні двійники зростання і проростання та неправильні зростки. Вивчено особливості внутрішньої будови цих наростів та їхній хімічний склад. Спростовано раніше опубліковані висновки про їхню глобулярну будову і блоковий механізм росту. Представлено механізм утворення цих наростів.

Ключові слова: алмаз, морфологія кристала, параморфоза, механізм росту.

 

УДК 666.3:539.5

Т. Б. Сербенюк1, *, Т. О. Пріхна1, **, В. Б. Свердун1, В. В. Олійник2, В. І. Григорук2, В. В. Загородній2, М. В. Карпець1, С. С. Пономарьов3, А. А. Марченко1, Л. О. Полікарпова1
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, м. Київ, Україна
3Інститут фізики напівпровідників ім. В. Є. Лашкарьова НАН України, м. Київ, Україна
*serbenuk@ukr.net
**prikhna@ukr.net
Вплив зміни концентрації графітової складової у структурі композиційних матеріалів на основі AlN на їхні електродинамічні властивості (стор. 26-36)

В діапазоні частот 1–10 ГГц досліджено електродинамічні властивості нових композиційних матеріалів, виготовлених методом вільного спікання на основі AlN з додаванням 1–5 % (за масою) порошку алмазу. Дослідженнями структури і фазового складу встановлено, що в процесі спікання відбувається процес графітизації порошку алмазу, а згідно з рентгенофазовим аналізом, після уточнення результатів методом Рітвельда, вміст графітової фази становив 0,8, 1,7, 3,8 % (за масою) для матеріалів, у які перед спіканням додавали відповідно 1, 3, 5 % (за масою) порошку алмазу. Дослідження електродинамічних характеристик показало зростання уявної і дійсної діелектричної проникності зі збільшенням вмісту графіту. Діелектричні втрати на частоті 10 ГГц зростали від 0,05 до 0,08 для композитів у разі збільшення кількості графітової фази від 0,8 до 3,8 % (за масою).

Ключові слова: композиційний матеріал, AlN, графіт, мікрохвильова електроніка, діелектричні втрати, електродинамічні властивості.

 

УДК 666.3:661.657.2

Маньтан Дуань, Є. В. Солодкий, Ю. І. Богомол*
Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського”, Київ, Україна
*
ubohomol@iff.kpi.ua
Стан та перспективи розвитку досліджень з виготовлення високоентропійної боридної кераміки (Огляд) (стор. 37-48)

 

Проведено узагальнення та аналіз сучасного стану розвитку і оптимізація методів синтезу порошків та технологій виготовлення високоентропійнних диборидів, досліджено процес виготовлення щільних матеріалів, а також проведено аналіз та прогнозування напрямків їхнього розвитку.

Ключові слова: високоентропійна діборидна кераміка, синтез порошків, екстремальні умови роботи.

 

УДК 669.018.25

І. О. Гнатенко1, *, І. В. Андреєв1, C. О. Лисовенко1, О. С. Роїк2, О. С. Осіпов1, Т. О. Косенчук1
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Київський національний університет ім. Тараса Шевченка, м. Київ, Україна
*gnatenko_i@ukr.net
Вплив температури баротермічної обробки спечених твердих сплавів на еволюцію їхньої структури та властивостей (стор. 49-57)

Здійснено дослідження впливу температури баротермічної обробки за тиску 8 ГПа і температури 1450–1700 °С на зміну структури та властивостей твердих сплавів з різним вмістом кобальту. Встановлено, що застосування баротермічної обробки приводить до росту зерна карбідної фази на 30 % та до зниження загальної пористості. Водночас у сплавів WC–6Co, оброблених за умов твердофазного спікання, відбувається підвищення твердості та коефіцієнта інтенсивності напружень. Баротермічна обробка сплавів WC–15Co за температури існування рідкої фази приводить до утворення інтерметалідних фаз типу Co3W3C.

Ключові слова: твердий сплав, баротермічна обробка, апарат високого тиску, структура, твердість, рентгенофазовий аналіз.

 

УДК 621.923.7

Ю. Д. Філатов1, *, В. І. Сідорко2, С. В. Ковальов1, А. Ю. Бояринцев3, В. А. Ковальов4, О. Я. Юрчишин4
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Державне підприємство “Інженерно-виробничий центр АЛКОН” НТАК (АЛКОН) НАН України, м. Київ, Україна
3Інститут сцинтиляційних матеріалів НАН України, м. Харків, Україна
4Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут ім. Ігоря Сікорського”, м. Київ, Україна
*filatov2045@gmail.com
Розсіювання наночастинок зносу полірувального порошку на наночастинках шламу під час полірування полімерних оптичних матеріалів (стор. 58-68)

В результаті дослідження закономірностей взаємодії наночастинок зносу полірувального порошку з наночастинками шламу під час полірування полімерних матеріалів за допомогою дисперсних систем з мікро- і нанопорошків на підставі ab initio розрахунків у відповідності до квантової теорії розсіювання встановлено, що наночастинки зносу полірувального порошку пружно розсіюються на наночастинках шламу виключно на кути 0° і 180° за диференціального перерізу розсіювання, який перевищує його значення для інших кутів в 104–105 разів. Показано, що повний переріз розсіювання наночастинок зносу на наночастинках шламу експоненціально зменшується зі збільшенням їхнього середнього розміру та зростає у разі підвищення концентрації. Під час полірування полімерних матеріалів за допомогою дисперсної системи ДС1 з підвищенням добротності резонатора повний переріз розсіювання наночастинок зносу на наночастинках шламу експоненціально зменшується. У разі використання дисперсної системи ДС2 повний переріз розсіювання наночастинок зносу на наночастинках шламу не залежить від добротності резонатора. Показано, що утворення нальоту з частинок зносу полірувального порошку на поверхні деталі найбільш ймовірне за максимальних значень повного перерізу розсіювання. Експериментально встановлено наявність нальоту у вигляді плівки товщиною 1,5 і 0,3 мкм, яка утворює повне або часткове покриття поверхні деталі під час полірування полістиролу і поліаллілдігліколькарбонату за допомогою дисперсної системи ДС2.

Ключові слова: полірування, полімерні матеріали, розсіювання наночастинок, добротність резонатора.

 

УДК 621.921

В. І. Лавріненко
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
lavrinen52@gmail.com
Явище відставання значень експлуатаційних показників шліфувальних кругів, викликане формозміною ріжучої поверхні круга в радіальному напрямку під час алмазно-абразивної обробки (стор. 69-76)

У процесі торцевого шліфування за умов багатопрохідної та глибинної обробки ріжуча поверхні круга набуває формозмін у радіальному напрямку. У разі досягнення критичної продуктивності шліфування, коли ріжуча поверхня круга не має резервів для збільшення, подальше підвищення продуктивності призводить до різкого зростання зносу кругів. Оскільки площа ріжучої поверхні круга надалі є стабільною, може відбуватися явище відставання значень експлуатаційних показників шліфувальних кругів у разі зменшення продуктивності шліфування за такої сталої площі. Таке відставання спостерігали для показників зносу кругів, питомої енергоємності та ефективної потужності шліфування, але не для показників шорсткості. Показано, що ріжучу поверхню круга можна припрацювати на величину критичної продуктивності, коли площа ріжучої поверхні досягає максимуму, і надалі працювати з меншими за критичні показниками продуктивності обробки, гарантовано досягаючи зменшення зносу круга та енергоємності обробки.

Ключові слова: формозміна ріжучої поверхні шліфувального круга, критична продуктивність шліфування, знос круга, питома енергоємність обробки, алмазно-абразивна обробка, показники шорсткості.

 

УДК 622.24.05

Є. А. Коровяка1, А. О. Ігнатов1, А. В. Павличенко1, Karel Valouch2, В. О. Расцвєтаєв1, *, О. В. Матяш3, М. Р. Мекшун1, С. О. Шипунов1
1Національний технічний університет “Дніпровська політехніка”, м. Дніпро, Україна
2IHS Markit, Energy Engineering Solutions, Brno, Czech Republic
3Національний університет “Полтавська політехніка ім. Юрія Кондратюка”, м. Полтава, Україна
*rastsvietaiev.v.o@nmu.one
Дослідження особливостей роботи бурового породоруйнівного та технологічного інструмента (стор. 77-91)

Представлено порівняльний виклад основних результатів дослідження механізму функціонування бурових доліт із модернізованою системою озброєння та технологічного інструмента на вибої свердловини. Сформульовано інженерну методику розрахунку мінімально необхідного значення осьового навантаження, яке забезпечує реалізацію високоефективного об’ємного характеру руйнування. Доведено існування стійкого зв’язку між можливою глибиною занурення одиничного породоруйнівного елемента озброєння та реалізованою частотою обертання у разі додержання певного значення осьового навантаження. Визначено раціональні параметри режиму буріння для доліт діаметром 112 і 132 мм. Запропоновано спосіб формування схеми розташування озброєння на шарошці долота, яка дозволяє отримати приріст механічної швидкості на 50–100 % в кожному конкретному випадку. Відповідно до отриманих значень рейсової швидкості буріння пропонованими долотами, виявлено деяке виключення процесів повторного руйнування відокремлених від вибою часток породи під шарошкою, що дозволяє значно збільшити термін працездатності інструмента. Встановлено наявність поліпшення умов руйнування порід за дії гідростатичного тиску стовпа промивальної рідини у разі застосуванні доліт із модернізованим озброєнням. Показано можливість скорочення витрат потужності на обертання бурильної колони в середньому в 2–3 рази через застосування для хімічної обробки бурових розчинів спеціальних мастильних домішок. Одночасно з регулюванням мастильної здатності бурових розчинів, виявлено позитивний вплив активних домішок на показники в’язкості та статичного напруження зсуву, що дозволяє рекомендувати їх до застосування під час проходки порід, схильних до інтенсивного поглинання та шламоутворення.

Ключові слова: спорудження свердловин, буровий породоруйнівний та технологічний інструмент, бурильна колона, розвідувально-експлуата­ційне буріння, надтверді матеріали.

 

УДК 666.798.621.762.4

М. М. Прокопів1, *, О. В. Харченко1, І. В. Цап2, І. Д. Гнилиця2
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Івано-Франківський національний технічний університет нафти і газу, м. Івано-Франківськ, Україна
*keramtex@ukr.net
Кермет Cr2O3–22Cr інструментального призначення, одержаний методом електроспікання за тиску до 800 МПа (стор. 92-96)

Показано, що структура кермету Cr2O3–22 % (за масою)Cr, одержаного із суміші оксиду хрому і хрому методом електроспікання за температури 1520 °С і за тиску 40–300 МПа, має матрицю з оксиду хрому, в якій присутні включення Cr глобулярної форми розмірами 0,5–20 мкм, аналогічними розміру частинок вихідній суміші. За тиску від 300 до 800 МПа в структурі з’являються включення видовженої форми, вміст яких збільшується зі збільшенням тиску під час електроспікання за рахунок зменшення глобулярних зерен. Максимальні значення твердості за Віккерсом і тріщиностійкості, визначеної методом Палквіста, одержаного кермету є відповідно 20,2 ГПа і 7,6 МПа×м1/2, а стійкість в умовах лезової перервної сухої обробки сталі 9Х12Ф (HRC 58‒60) – на рівні стійкості кераміки на основі Al2O3–TiC фірми “Sandvik Coro­mant”(Швеція).

Ключові слова: кермет, Cr2O3, Cr, структура, тиск, властивості.

 

На головну

Випуск № 6, рік 2024
Надтверді матеріали
Склад редакційної колегії
Архів журналу НТМ
Положення про етику наукових публікацій
Редакція журналу “Надтверді матеріали
Передплата
Історія журналу
НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНИЙ ЖУРНАЛ «НАДТВЕРДІ МАТЕРІАЛИ» У СВІТОВОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ
Рекомендації для авторів журналу «Надтверді матеріали»
ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ СТАТЕЙ

Інститут Надтвердих Матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України Україна, 04074, Київ, вул.Автозаводська, 2;
Тел.: (+38 044) 468-86-40 Факс: 468-86-25 www.ism.kiev.ua Е-mail: secretar@ism.kiev.ua