Головна
Про Нас
Новини
Історія
Наука
НАУКОВО-ОСВІТНІЙ ЦЕНТР ІНМ-НТУУ "КПІ"
Аспірантура
Захист дисертацій
Вчена рада
Видання
Результати
Вакансії
+ Відділи : Відділ №1
Відділ №3
Відділ №4
Відділ №6
Відділ №7
Відділ №9
Відділ №11
Відділ №13
Відділ №14
Відділ №18
Відділ №20
Відділ №22
Рада молодих вчених
Науково-організаційний відділ
Керівництво Інституту
Профспілка
АЛКОН
Виробництво
Інвестиції
НАЙБІЛЬШ ВАГОМІ НАУКОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ІНСТИТУТУ
Інформація про держ. закупівлі
e-mail
Пошукова система
"Надтверді матеріали"
Бібліотека
Конференції
Виставки
Обладнання центру
Контакти Центру
Порядок оформлення заявок

Випуск №2, рік 2024

УДК 541.16

S. F. Matar1, V. L. Solozhenko2, *
1Lebanese German University (LGU), Sahel Alma, Jounieh, Lebanon
2LSPM–CNRS, Université Sorbonne Paris Nord, Villetaneuse, France
*vladimir.solozhenko@univ-paris13.fr
Надтверді гексагональні sp3-зв’язані політипи BN і BC2N з кристалохімії та перших принципів (стор. 3-16)

У рамках кристалохімічного підходу запропоновано нові гексагональні (P63/mc) sp3-зв’язані політипи BN (4H, 6H і 8H) і потрійний BC2N за допомогою. раціоналізованих замін C на B і N у гексагональному вуглецевому алотропі C8 (4C вуглець) з топологією cfc та виконано розрахунки їхніх основних станів на основі теорії функціонала густини. Встановлено, що всі нові фази є когезійними і механічно (константи пружності) та динамічно (фононні зонні структури) стабільними. Згідно із сучасними моделями твердості нові фази було визнано надтвердими з твердістю за Віккерсом вище 50 ГПа. Їхні електронні зонні структури демонструють ізоляційну поведінку з великими забороненими зонами.

Ключові слова: політипи BN, BC2N, теорія функціонала густини, кристалічна структура, твердість, фонони, зонні структури.

 

УДК 548.549.211

В. М. Квасниця
Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М. П. Семененка НАН України, м. Київ, Україна
kvasnytsya@ukr.net
Поліедрична форма мінеральних включень у кристалах алмазу за даними гоніометрії (стор. 17-30)

На підставі власних досліджень та огляду публікацій узагальнено дані гоніометричного вивчення морфології кристалів мінеральних включень в алмазах із кімберлітів і розсипів. Розглянуто морфологію включень олівіну, гранату і хромшпінеліду. Для більшості вивчених включень цих мінералів інструментально доказано алмазну форму їхніх кристалів. Утворення такої форми – наслідок впливу на мінеральні включення негативної морфології кристалів алмазу як мінералу-господаря. Форма цих включень відображає всі особливості морфології алмазу: можливі прості форми, габітус, обрис і топографію поверхонь граней. Безсумнівними аргументами підтвердження сингенезису мінеральних включень з алмазною формою і кристалів алмазу, в яких вони знаходяться, є лише ознаки їхнього сумісного росту – наявність на кристалах-включеннях індукційних псевдоребер, псевдограней і псевдовершин.

Ключові слова: алмаз, мінеральні включення, олівін, гранат, хромшпінелід, кристаломорфологія, прості форми, механізм утворення алмазної форми включень.

 

УДК 675.92.026.79:621.921.34:541.124.7

Jialin Liu1, Baoyan Liang2, *, Mingli Jiao2, **
1School of Mechatronics Engineering, Zhongyuan University of Technology, Zhengzhou, Henan, P.R. China
2Materials and Chemical Engineering School, Zhongyuan University of Technology, Zhengzhou, Henan, P.R. China
*zwxlby@126.com
**jml@zut.edu.cn
Низькотемпературний синтез покриття TiC на поверхні алмазу реакцією теплового вибуху (стор. 31-38)

Покриття TiC було швидко сформовано на поверхні алмазних частинок за допомогою реакції термічного вибуху з використанням порошків Ti/вуглецева сажа/політетрафторетилен/алмаз як сировини. Для аналізу та спостереження фазового складу і мікроструктури покриття використовували рентгенівську дифракцію та електронну мікроскопію. Результати показують, що після реакції теплового вибуху фазовий склад зв’язуючих речовин був такий: TiC, Ti та TiF3. На поверхні алмазу, одержаної після реакції, можна отримати хороше покриття. Змінюючи вміст алмазів у сировині, можна регулювати фазовий склад покриття. Покриття на поверхні алмазу в основному складалося з TiC: коли вміст алмазів у сировині становив 20–40 % (за масою), покриття складалося з TiC і TiF3, у випадку вмісту алмазів у сировині 60–80 % (за масою), покриття складалося з TiC і Ti.

Ключові слова: TiC, покриття, алмаз, термічний вибух.

 

УДК 620.22-621.921.34:539.422.25

Б. Т. Ратов1, В. A. Мечник2, *, М. О. Бондаренко2, E. C. Геворкян3, 4, В. M. Колодніцький2, **, А. Б. Калжанова5, П. С. Сундєтова5, З. Г. Утєпов5
1НАО “Казахський національний дослідницький технічний університет ім. К. І. Сатпаєва”, м. Алмати, Казахстан
2Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
3Kazimierz Pulaski University of Technology and Humanities in Radom, Radom, Poland
4Український державний університет залізничного транспорту, м. Харків, Україна
5Каспійський університет технології та інжинірингу ім. Ш. Єсенова, м. Актау, Казахстан
*vlad.mechnik2019@gmail.com
**vasylkolod56@gmail.com
Фазоутворення і алмазоутримання в композитах Салмаз‒(WC‒Co)‒ZrO2, спечених методом іскро-плазмового спікання (стор. 39-58)

Наведено нові дані про вплив добавки нанопорошку ZrO2 (в інтервалі від 0 до 10 % (за масою)) на фазоутворення, структурні зміни твердосплавної матриці в області руйнування під час ударного навантаження та алмазоутримання в композиційних алмазовмісних матеріалах 25Салмаз–70,5WC–4,5Co, сформованих методом іскро-плазмового спікання. Спечений вихідний композит 94WC‒6Co складається з гексагональної фази WC з параметрами решітки a = 0,2906 нм, с = 0,2837 нм, кубічної фази Co3W3C (а = 1,1112 нм) і гексагональної фази графіту. Спечені композити з вмістом ZrO2 від 0,5 до 10 % складаються зі структурних фаз WC, Co3W3C, аморфного вуглецю і тетрагональної фази ZrO2 (а = 0,36019 нм, с = 0,5174 нм). Показано, що зі збільшенням вмісту ZrO2 відбувається більш інтенсивне подрібнення фазових складових та зменшення середніх значень мікродеформацій у напрямках с і а композита 94WC‒6Co. Додавання ZrO2 до складу композита 25Салмаз–70,5WC–4,5Co сприяє покращенню алмазоутримання. Підвищення алмазоутримання в спечених композитах пов’язано з більшим вмістом у них тетрагональної фази ZrO2, що забезпечує трансформаційний механізм зміцнення матеріалу твердосплавної матриці, перетвореннями її структури на більш щільну, а також формуванням більш дрібнозернистої структури матриці з тонкими прошарками кобальтової зв’язки між зернами WC.

Ключові слова: композит, матриця, склад, фаза, карбід вольфраму, кобальт, діоксид цирконію, алмазоутримання, іскро-плазмове спікання.

 

УДК 681.3:532.5

О. О. Єфремов1, 2, О. Г. Гонтар2, О. Б. Логінова2, Г. Д. Ільницька2, С. П. Старик2, *
1Інститут фізики напівпровідників ім. В. Є. Лашкарьова НАН України, м. Київ, Україна
2Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*s.starik@ukr.net
Теоретичне та експериментальне дослідження поведінки крапель рідин на гетерогенних поверхнях (стор. 59-75)

Проведено порівняльний аналіз отриманих методом лежачої краплі дослідних даних щодо поведінки крапель рідин на гетерогенних поверхнях в умовах трансформації форми краплі магнітним полем, її переміщення вздовж поверхні під дією горизонтальної зовнішньої сили, у разі відриву і падіння краплі на тверду поверхню з результатами моделювання методом ґраток Больцмана у рамках двовимірної моделі. У більшості випадків має місце задовільне якісне узгодження розрахованих та дослідних даних, що доводить придатність і ефективність запропонованого теоретичного підходу під час дослідження широкого кола явищ контактної взаємодії між рідиною та гетерогенною твердою фазою на мезо- і макрорівні.

Ключові слова: ґратковий метод Больцмана, моделювання, гістерезис змочування, розтікання, гідрофільність, гетерогенна поверхня, нано­суспензія, пористе середовище, магнітне поле.

 

УДК 621.9.025.77:615.46:616.728

С. В. Сохань*, В. В. Возний, В. Г. Сороченко
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*svsokh@gmail.com
Алмазне шліфування керамічних куль у кільцевій канавці (стор. 76-88)

Для алмазного шліфування керамічних куль з нітриду кремнію у кільцевій канавці і з круговою подачею представлено результати експериментального дослідження впливу режиму обробки на точність форми куль й зношування поверхні алмазного круга. Показниками точності форми шліфованих куль були непостійність діаметра кулі й форм-фактор круглограми, зношування поверхні круга – кут нахилу робочої поверхні у радіальному напрямку й коефіцієнт кривини. Означений вплив описано адекватно лінійними залежностями непостійності діаметра кулі  від частоти кругової подачі й частоти обертання круга, форм-фактора від подачі круга, а кута нахилу й коефіцієнта кривини від частоти кругової подачі. Спрогнозовано значення параметрів режиму обробки, за яких застосування дослідженої схеми шліфування куль є доцільним.

Ключові слова: керамічні кулі з нітриду кремнію, алмазне шліфування, режим обробки, непостійність діаметра кулі, форм-фактор круглограми кулі, зношування круга.

 

УДК 621.921

В. І. Лавріненко
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
lavrinen52@gmail.com
Круги з КНБ для шліфування швидкорізальної сталі без охолодження: питома енергоємність обробки та енергетичний коефіцієнт корисної дії (стор. 89-97)

За дослідженнями шліфування швидкорізальної сталі кругами з кубічного нітриду бору показано, що для оцінки енергоефективності шліфування алмазно-абразивними кругами з надтвердих матеріалів (НТМ) важкооброблюваних інструментальних матеріалів через показник питомої енергоємності процесу шліфування, що визначають як відношення ефективної потужності шліфування до продуктивності шліфування, для отримання даних, відповідних процесу обробки, необхідно у показниках питомої енергоємності та енергетичного коефіцієнта корисної дії додатково враховувати зношуваність алмазно-абразивних кругів через показник відносних витрат зерен НТМ в робочому шарі круга під час шліфування. Запропоновано нову залежність для розрахунку енергетичного коефіцієнта корисної дії (ККД) для процесів алмазно-абразивної обробки кругами з НТМ. Показано, що зниження температури в зоні шліфування підвищує енергетичний ККД. Визначено, що для зниження температури в зоні шліфування бажано уникати металічного покриття на зернах НТМ та використовувати підвищену концентрацію зерен НТМ в робочому шарі круга, що, як наслідок, підвищить енергетичний ККД. Останнє підтверджується і аналізом наданої формули розрахунку ККД.

Ключові слова: питома енергоємність шліфування, енергетичний коефіцієнт корисної дії, швидкорізальна сталь, круги з кубічного нітриду бору.

 

УДК 666.3:539.5

Т. О. Пріхна1, П. П. Барвицький1, О. О. Васільєв2, В. Б. Муратов2, П. В. Мазур2, В. Б. Свердун1, В. М. Колодніцький1, В. І. Омеляненко1, І. П. Фесенко1, *
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Інститут проблем матеріалознавства ім. І. М. Францевича НАН України, м. Київ, Україна
*igorfesenko@ukr.net
Теплопровідність гарячепресованого керамічного композита AlB12–AlN (стор. 98-100)

Представлено результати дослідження теплопровідності керамічного композита системи AlB12–AlN, одержаного гарячим пресуванням з різною концентрацією AlN. Виміряно коефіцієнт теплопровідності зразків композита за кімнатної температури і апроксимовано його значення для AlB12.

Ключові слова: додекаборид алюмінію, нітрид алюмінію, гаряче пресування, теплопровідність.

 

На головну

Випуск № 6, рік 2024
Надтверді матеріали
Склад редакційної колегії
Архів журналу НТМ
Положення про етику наукових публікацій
Редакція журналу “Надтверді матеріали
Передплата
Історія журналу
НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНИЙ ЖУРНАЛ «НАДТВЕРДІ МАТЕРІАЛИ» У СВІТОВОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ
Рекомендації для авторів журналу «Надтверді матеріали»
ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ СТАТЕЙ

Інститут Надтвердих Матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України Україна, 04074, Київ, вул.Автозаводська, 2;
Тел.: (+38 044) 468-86-40 Факс: 468-86-25 www.ism.kiev.ua Е-mail: secretar@ism.kiev.ua