Головна
Про Нас
Новини
Історія
Наука
НАУКОВО-ОСВІТНІЙ ЦЕНТР ІНМ-НТУУ "КПІ"
Аспірантура
Захист дисертацій
Вчена рада
Видання
Результати
Вакансії
+ Відділи : Відділ №1
Відділ №3
Відділ №4
Відділ №6
Відділ №7
Відділ №9
Відділ №11
Відділ №13
Відділ №14
Відділ №18
Відділ №20
Відділ №22
Рада молодих вчених
Науково-організаційний відділ
Керівництво Інституту
Профспілка
АЛКОН
Виробництво
Інвестиції
НАЙБІЛЬШ ВАГОМІ НАУКОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ІНСТИТУТУ
Інформація про держ. закупівлі
e-mail
Пошукова система
"Надтверді матеріали"
Бібліотека
Конференції
Виставки
Обладнання центру
Контакти Центру
Порядок оформлення заявок

Випуск № 6, рік 2024

УДК 669.018.25

Ю. Ю. Румянцева1, *, T. Польчик1, С. O. Лисовенко2
1Дослідницька мережа Лукашевич, Краківський технологічний інститут, м. Краків, Польща
2Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*
yrumuanceva@gmail.com
Синтез магнезієво-алюмінієвої шпінелі за високих температури та тиску в системах Mg2B2O5–Al, MgO–Al2O3, MgO–Al2O3–Al (стор. 3-9)

Досліджено можливість отримання MgAl2O4 за високих температур і тисків для систем Mg2B2O5–Al, MgO–Al2O3, MgO–Al2O3–Al методом HPHT синтезу. Встановлено, що для системи Mg2B2O5–Al найбільшу кількість MgAl2O4 спостерігали за тиску 2 ГПа та температури 1600 ºС. Подальше збільшення тиску та температури призводить до збільшення вмісту боромістких фаз. Для систем MgO–Al2O3 та MgO–Al2O3–Al, так само, як і для системи Mg2B2O5–Al, спостерігали зменшення вмісту фази MgAl2O4 у разі підвищення тиску пресування, що вказує на те, що підвищення тиску для всіх систем пригнічує взаємодію вихідних компонентів. Додавання алюмінію як рідкофазної компоненти дозволило розширити інтервал тиску, в якому спостерігали утворення фази MgAl2O4, що вказує на перспективність застосування такого підходу з метою отримання MgAl2O4 в майбутньому.

Ключові слова: магнезієво-алюмінієва шпінель, високий тиск, хімічна взаємодія, рідкофазне спікання.

 

УДК 620.22-621.921.34

Б. Т. Ратов1, В. A. Мечник2, *, М. О. Бондаренко2, В. M. Колодніцький2, **, Е. С. Геворкян3, В. А. Чишкала4, Н. С. Ахметова1, С. П. Старик2, В. В. Білорусець2, П. С. Сундепова5
1НАО “Казахський національний дослідницький технічний університет ім. К.І. Саптаєва” , м. Алмати, Казахстан
2Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
3Український державний університет залізничного транспорту, м. Харків, Україна
4Харківський національний університет ім. В. Н. Каразіна, м. Харків, Україна
5Каспійський університет технології та інжинірингу ім. Ш. Єсенова, м. Актау, Казахстан
*vlad.mechnik2019@gmail.com
**vasylkolod56@gmail.com
Структура матриці Fe‒Cr‒Cu‒Ni‒Sn з різним вмістом ZrO2 для спечених алмазовмісних композитів (стор. 10-22)

Показана можливість створення матеріалів для використання в якості матриці спечених композиційних алмазовмісних матеріалів (КАМ). Представлено результати експериментальних досліджень залежності структури зразків матриць 26Fe‒25Cr‒32Cu‒9Ni‒8Sn КАМ, виготовлених методом іскро-плазмового спікання, від вмісту добавки ZrO2інтервалі від 0 до 10 %). Розробка металоматричних композитів на основі Fe‒Cr‒Cu‒Ni‒Sn-матриць з добавками ZrO2 – це новий підхід до заміни сировини, що зазвичай використовують в інструментах для каменеобробної промисловості. У вихідному стані зразок композита 26Fe‒25Cr‒32Cu‒9Ni‒8Sn мав нерівномірний розподіл елементів. Показано, що додавання мікропорошку ZrO2 до складу композита 26Fe‒25Cr‒32Cu‒9Ni‒8Sn дозволяє сформувати структуру, параметрами якої можна цілеспрямовано керувати, змінюючи її концентрацію. За такої умови композити, що містять у своєму складі добавку ZrO2, мають більш рівномірний розподіл елементів. Встановлено стабільні кореляційні зв’язки між вмістом добавки ZrO2 і параметрами мікроструктури.

Ключові слова: композит, залізо, хром, мідь, нікель, олово, діоксид цирконію, структура, іскро-плазмове спікання.

 

УДК 666.3/.7:669.018.2

Peixun Wang1, 2, Jiuyang Li1, 2, Luyu Yang1, 2, Yi Wu1, 2, *
1Key Laboratory of New Processing Technology for Nonferrous Metal & Materials, Ministry of Education, Guilin, Guangxi, P.R. China
2College of Materials Science and Engineering, Guilin University of Technology, Guilin, Guangxi, P.R. China

wuyimail@sohu.com
Вплив часу витримки на властивості високоентропійної нітридної кераміки (Ti0,25V0,25Cr0,25Nb0,25)N0,825 з дифузією N-вакансії (стор. 23-33)

Для отримання високоентропійної кераміки було використано вихідний TiN0,3 з аніонними вакансіями як допоміжний матеріал для спікання, еквімолярно змішаний з VN, CrN та NbN. Показано, що високоентропійну нітридну кераміку з однією фазою кам’яної солі було успішно синтезовано протягом 5 хв, зразки досягли максимальних значень твердості, міцності на вигин та в’язкості руйнування – 21,51±1,50 ГПа, 1271±24 МПа та 3,63±0,35 МПа×м1/2 відповідно, у разі витримки протягом 15 хв.

Ключові слова: високоентропійні нітриди, вакансії азоту, міцність на вигін, в’язкість руйнування, іскрове плазмове спікання.

 

УДК 621.921.34:621.791.36

Jun Zhang1, 2, 3, Kai Li1, 2, 3, Zhe Zhang4, Jiarong Chen1, 2, 3, Peicheng Mo1, 2, 3, Xiaoyi Pan1, 2, 3, Qiaofan Hu1, 2, 3, Chao Chen1, 2, 3, *
1Guangxi Key Laboratory of Superhard Material, China Nonferrous Metals (Guilin) Geology and Mining Co., Ltd., Guilin, Guangxi, P.R. China
2National Engineering Research Center for Special Mineral Material, China Nonferrous Metals (Guilin) Geology and Mining Co., Ltd., Guangxi, P.R. China
3Guangxi Technology Innovation Center for Special Mineral Material, China Nonferrous Metals (Guilin) Geology and Mining Co., Ltd., Guilin, Guangxi, P.R. China
4Guilin Tebon Superhard Materials Co., Ltd., Guilin, Guangxi, P.R. China
*814294424@qq.com
Вплив сплаву припою Cu–Sn–Ti на морфологію, поверхню з’єднання та механічні властивості паяних алмазних зерен (стор. 34-44)

Досліджено характеристики порошку припою 70Cu–20Sn–10Ti, який використовують для пайки алмазних зерен у вакуумі за температури 960 °C протягом 20 хв. Дослідження охоплювало макроскопічну та мікроскопічну морфологію композита Cu–Sn–Ti/алмаз, продукти та товщину міжфазного реакційного шару, морфологію поверхні алмазних зерен, а також фазу та морфологію поверхневих приєднань після реакції. Вивчено вплив графітизації та міцності алмазу після реакції. Результати дослідження показали, що сплав припою міг ефективно підніматися до алмазного зерна та мав чудову змочуваність. Під мікроскопом на межі розділу між ними спостерігали реакційний шар TiC, товщина якого становила ~ 1,92 мкм, що привело до реалізації хіміко-мета­лур­гійного поєднання. Після пайки непокрита поверхня алмазних зерен виглядала гладкою і не демонструвала графітизації, за винятком незначної графітизації в кількох корозійних ямках. Істотних змін міцності алмазу на стиск до і після пайки не спостерігали.

Ключові слова: сплав Cu–Sn–Ti, алмаз, пайка, міжфазна реакція, графітизація, міцність на стиск.

 

УДК 621.315; 666.3.017; 537.226.1

В. І. Часник1, *, Д. В. Часник2, О. М. Кайдаш3, І. П. Фесенко3, С. А. Кухаренко3
1Державне підприємство НДІ “Оріон”, м. Київ, Україна
2Український НДІ спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України, м. Київ, Україна
3Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*vassiliyiv@gmail.com
Вплив стану поверхні об’ємного поглинача з композита AlN–Mo на зменшення відбиття мікрохвильового випромінювання (стор. 45-54)

Для подальшого удосконалення конструкцій та забезпечення стабільної роботи електровакуумних приладів, які працюють в надвисокочастотному (НВЧ) діапазоні на частотах 1–100 ГГц було покращено характеристики поглинання НВЧ-випромінювання. Вирішено надскладне завдання одержання об’ємних поглиначів з композитів AlN–Mo з високим (10–12,3 дБ) рівнем затухання, що відповідає коефіцієнту поглинання мікрохвильового випромінювання 37–56 дБ/см, та досягнуто доброго низького (1,5–1,6) значення коефіцієнта стоячої хвилі за напругою (КСХН) в діапазоні частот 9,3–10 ГГц. Встановлено, що хімічна обробка поверхні поглинача, яка полягає у видаленні з неї частинок молібдену сумішшю кислот, поліпшує узгодження за рахунок зменшення значень відбиття мікрохвильового випромінювання, а відповідно, і максимуму КСХН на 26–30 %.

Ключові слова: нітрид алюмінію, молібден, поглинання мікрохвильового випромінювання, об’ємний поглинач, лампа біжучої хвилі, узгодження, коефіцієнт стоячої хвилі за напругою (КСХН).

 

УДК 620.22:621.921

В. І. Кущ*, А. С. Манохін, С. А. Клименко
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м Київ, Україна
*vkushch56@gmail.com
Теоретична оцінка крихкої міцності двофазної кераміки cBN–TiN (стор. 55-59)

Викладено теоретичну методику оцінки крихкої міцності багатофазних полікристалічних матеріалів і наведено результати її застосування до двофазної кераміки cBNTiN.

Ключові слова: багатофазна кераміка, крихка міцність, мікрoмеханічна модель, статистична теорія Вейбула.

 

УДК 621.923

В. І. Лавріненко
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
lavrinen52@gmail.com
Сучасні напрацювання в процесах алмазної обробки та особливостях модифікування поверхні алмазних зерен для спрямованої зміни їхніх властивостей (Огляд) (стор. 60-83)

Розглянуто сучасні напрацювання в процесах алмазної обробки та правлення, особливостях модифікування поверхні алмазних зерен для спрямованої зміни їхніх властивостей. Наведено наукові принципи, покладені в основу розробки процесів пластичного шліфування крихких матеріалів. Звернуто увагу на зв’язок між такими показниками, як питома енергія, знос алмазного інструменту та шорсткість поверхні. Показано, що лазерний метод чорнової правки застосовують для швидкого видалення зайвого абразивного шару, а електроерозійна прецизійна правка дозволяє підвищити точність профілю і поновлення різальної здатності шліфувального круга. Доведено позитивні ефекти від застосування дефектних пористих алмазних зерен. Отримано алмазні зерна з високим самозаточуванням, а також поліпшеним їх утриманням у зв’язуючому матеріалі. Доведено ефективність додавання оксидів B2O3, TiO2 і Al2O3 під час модифікування поверхні алмазних зерен для захисту від окиснення. Звернено увагу на позитивний вплив багатошарового покриття із вмістом cBN. Показано, що додавання B4C і V2O5 покращує утримання алмазних зерен у алмазовмісних композитах.

Ключові слова: алмазна обробка, різальна поверхня, модифікування поверхні алмазних зерен, пластичне шліфування, правлення алмазних кругів, CVD-алмаз, алмазний інструмент, правлячий інструмент.

 

УДК 621.921.34-492.2:621.793.6:544.023.5:539.215

Г. А. Петасюк*, В. І. Лавріненко**, В. Г. Полторацький, О. О. Пасічний, О. У. Петасюк
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*petasyuk@ukr.net
**lavrinen52@gmail.com
Дослідження взаємозв’язку технологічних властивостей модифікованих комбінованим покриттям шліфпорошків кубоніту з експлуатаційними характеристиками виготовлених з використанням таких порошків шліфувальних кругів (стор. 84-96)

Проведено кількісний аналіз кореляційного взаємозв’язку технологічних властивостей модифікованих комбінованим покриттям шліфпорошків кубоніту з експлуатаційними характеристиками шліфувальних кругів, виготовлених з використанням таких порошків. Отримано значення парних коефіцієнтів кореляції між відносною втратою абразиву і шорсткістю обробленої поверхні за параметром Ra (залежні фактори), технологічними параметрами покриття, продуктивністю обробки та деякими морфометричними характеристиками і технологічними властивостями модифікованих шліфпорошків (незалежні фактори). Встановлено, що найбільший вплив на відносну витрату кубонітового шліфпорошку в кругах в процесі шліфування спричиняють продуктивність обробки (коефіцієнт кореляції – 0,884) та такі морфометричні характеристики, як шорсткість проекції зерен (коефіцієнт кореляції – 0,28) і зовнішня питома поверхня порошку (коефіцієнт кореляції – 0,294). У разі шорсткості обробленої поверхні за параметром Ra найбільше впливають на неї також продуктивність обробки з коефіцієнтом кореляції 0,856 та питомий периметр проекції зерна з коефіцієнтом кореляції 0,12. Представлено пропозиції щодо використання отриманих результатів.

Ключові слова: кореляційний зв’язок, технологічні властивості, зерно, шліфпорошок, кубоніт, комбіноване покриття, шліфувальні круги.

 

УДК 666.792.34:539.89

В. З. Туркевич1, *, О. О. Матвійчук1, Li Decheng2, Д. В. Туркевич1
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Kyivska Polytechnika Applied Technology Research Institute,
Chongqing, China
*vturk@ism.kiev.ua
Термодинамічне моделювання процесу спікання алмазно-твердосплавних пластин в системі С–Co–W під тиском 6 ГПа (стор. 97-100)

В межах моделей феноменологічної термодинаміки за допомогою програмного пакету Thermo-Calc з використанням параметрів взаємодії за літературними даними та рівняння стану конкуруючих фаз розраховано політермічні перерізи діаграми стану системи карбон–кобальт–вольфрам за тисків 0,1 МПа і 6 ГПа та фазового складу алмазного шару алмазно-твердосплавних пластин. Співставлення результатів розрахунку з експериментальними дослідженнями фазового складу зразків алмазно-твердосплавних пластин, спечених за високих тисків і температур, показало їхню відповідність.

Ключові слова: діаграма стану, високі тиски, алмазні композити.

 

УДК 621.921.34:546.26:541.124.7

Danhui Han*, Chong Peng, Guangtong Zhou, Bingtao Hu
State Key Laboratory for High Performance Tools, Zhengzhou Research Institute for Abrasives & Grinding Co., Ltd, Zhengzhou, P.R. China
*zwxlby@126.com
Швидкий синтез композитів наноалмаз/оксид графену з використанням вибухових характеристик оксиду графену (стор. 101-104)

Частинки наноалмазу та порошки оксиду графену (ОГ) використовували як сировину для створення композитів наноалмаз/відновлений ОГ (вОГ) з використанням вибухової реакції ОГ. Результати рентгенівської дифрактометрії, перетворення Фур’є і рентгенівської фотоелектронної спектрометрії вказують на те, що швидке нагрівання може індукувати вибухові реакції в ОГ. За допомогою цієї вибухової реакції ОГ швидко відновлюється до графену. Результати сканувальної електронної мікроскопії вказують на те, що ОГ зазнав істотного розширення і відшарування, а частинки наноалмазів були повністю перенесені на шари вОГ.

Ключові слова: оксид графену, наноалмаз, вибухова реакція, зв’язка.

На головну

Випуск № 6, рік 2024
Надтверді матеріали
Склад редакційної колегії
Архів журналу НТМ
Положення про етику наукових публікацій
Редакція журналу “Надтверді матеріали
Передплата
Історія журналу
НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНИЙ ЖУРНАЛ «НАДТВЕРДІ МАТЕРІАЛИ» У СВІТОВОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ
Рекомендації для авторів журналу «Надтверді матеріали»
ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ СТАТЕЙ

Інститут Надтвердих Матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України Україна, 04074, Київ, вул.Автозаводська, 2;
Тел.: (+38 044) 468-86-40 Факс: 468-86-25 www.ism.kiev.ua Е-mail: secretar@ism.kiev.ua