Головна
Про Нас
Новини
Історія
Наука
НАУКОВО-ОСВІТНІЙ ЦЕНТР ІНМ-НТУУ "КПІ"
Аспірантура
Захист дисертацій
Вчена рада
Видання
Результати
Вакансії
+ Відділи : Відділ №1
Відділ №3
Відділ №4
Відділ №6
Відділ №7
Відділ №9
Відділ №11
Відділ №13
Відділ №14
Відділ №18
Відділ №20
Відділ №22
Рада молодих вчених
Науково-організаційний відділ
Керівництво Інституту
Профспілка
АЛКОН
Виробництво
Інвестиції
НАЙБІЛЬШ ВАГОМІ НАУКОВІ РЕЗУЛЬТАТИ ІНСТИТУТУ
Інформація про держ. закупівлі
e-mail
Пошукова система
"Надтверді матеріали"
Бібліотека
Конференції
Виставки
Обладнання центру
Контакти Центру
Порядок оформлення заявок

Випуск № 4, рік 2024

УДК 620.22:621.921

В. І. Кущ, В. Г. Кулич
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м Київ, Україна
vkushch56@gmail.com
Теоретичні оцінки щільності упаковки двокомпонентних порошкових систем: огляд і порівняльний аналіз (стор. 3-18)

Проведено огляд та порівняльний аналіз відомих в літературі підходів і методів прогнозування щільності упаковки двокомпонентних порошкових систем. Запропоновано теоретичну модель бінарної суміші, яка забезпечує сплайн-апроксимацію розрахункових і дослідних даних з належною точністю. Параметрами моделі є фізичні величини, порівняння значень яких для різних бінарних систем дозволяє оцінити як вплив способу формування на щільність упаковки, так і міру відповідності наявних теоретичних моделей реальним порошковим матеріалам.

Ключові слова: порошковий матеріал, двокомпонентна система, упаковка, щільність, емпірична модель, фізична модель.

 

УДК 549.211

В. М. Квасниця
Інститут геохімії, мінералогії та рудоутворення ім. М. П. Семененка НАН України, м. Київ, Україна
kvasnytsya@ukr.net
Синтетичні НРНТ алмази як псевдо-індикатори алмазоносності гірських порід (стор. 19-27)

Виконано порівняння синтетичних НРНТ і природних алмазів та показана суттєва різниця між ними. Виділено основні індикаторні ознаки синтетичних НРНТ алмазів, за якими можна розпізнавати їхні знахідки в природних об’єктах. Розглянута достовірність знахідок НРНТ алмазів у породах Українського кристалічного щита. Знахідки у пробах концентратів із кристалічних і теригенних порід алмазів подібних до їхніх синтетичних НРНТ кристалів є псевдо-індикаторами алмазоносності гірських порід і потребують детального вивчення.

Ключові слова: синтетичний НРНТ алмаз, природний алмаз, індикаторні ознаки.

 

УДК 661.657.5/.665:539.89:621.762.5

Xiangxiang Yin1, 2, Peicheng Mo3, *
1
Hydrochina Chengdu Engineering Corporation Limited, Chengdu, P.R. China
2College of Water Conservancy and Hydropower, Hohai University, Nanjing, P.R. China
3China Nonferrous Metal (Guilin) Geology and Mining Co., Ltd., Guilin, P.R. China
*
2393707540@qq.com
Вплив тиску спікання на властивості карбідних вставок PcBN (стор. 28-36)

Синтезовано карбідні вставки PcBN (полікристалічний кубічний нітрид бору) з використанням cBN/Zr/Al в якості сировини за високих температури і тиску. Досліджено вплив тиску синтезу на міжфазну морфологію, зносостійкість, мікротвердість і площинність карбідної вставки PcBN. Результати випробувань показали, що зі збільшенням тиску синтезу міжфазний зв’язок композита стає більш щільним і однорідним, а міцність зчеплення між шаром cBN і підкладкою зі сплаву – вищою. Було покращено густину, мікротвердість і стійкість до стирання карбідної вставки PcBN. За надвисокого тиску відхилення товщини карбідної вставки PcBN поступово зменшується, розподіл товщини стає рівномірним, а площинність зразків кращою.

Ключові слова: високий тиск, полікристалічний кубічний нітрид бору, міжфазний зв’язок, зносостійкість.

 

УДК 621.921.34:546.26-162: 621.785

Danhui Han1, *, Junlong Liu1, Chong Peng1, Baoyan Liang2
1State Key Laboratory for High Performance Tools, Zhengzhou Research Institute for Abrasives & Grinding Co., Ltd, Zhengzhou, P.R. China
2Materials and Chemical Engineering School, Zhongyuan University of Technology, Zhengzhou, P.R.
China
*zwxlby@126.com
Створення структури композита алмаз/графен методом низькотемпературної термічної обробки (стор. 37-47)

Композит алмаз/графен було отримано з використанням оксиду графену (ОГ). Отримані композити досліджено за допомогою рентгенівської дифракції, скануючої електронної мікроскопії, просвічуючої електронної мікроскопії, рентгенівської фотоелектронної спектроскопії та інфрачервоної спектроскопії з перетворенням Фур’є. Вивчено вплив частинок різних розмірів і вмісту алмазів на фазовий склад і мікроструктуру виробів. Результати вказують на те, що ОГ  значно  відновлюється за температури ~ 200 °C. Більшість матеріалів ОГ були відновлені до графену. Вони збільшилися в розмірі, були відшаровані і набули форму, подібну до органа. На поверхні алмазних частинок за допомогою простої термічної обробки із сумішей алмазних і ОГ порошків утворювалося графенове покриття. Вплив покриття великих алмазних частинок був слабким через їхню високу інертність. Квазіядерно-оболонкову структуру композита алмаз/графен можна отримати з використанням дрібнозернисті алмази.

Ключові слова: термічне відновлення, графен, алмаз, композит.

 

УДК 621.315:666.3.017:546.2

В. І. Часник1, *, Д. В. Часник2, О. М. Кайдаш3, **
1Державне підприємство НДІ “Оріон”, м. Київ, Україна
2Український НДІ спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України, м. Київ, Україна
3Інститут надтвердих матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*vassiliyiv@gmail.com
Енергія активації електропровідності та особливості поглинання мікрохвильового випромінювання у композиті AlN–SiC (стор. 48-55)

Досліджено одержані методом вільного спікання напівпровідникові композиційні матеріали системи AlN–50 % SiC–Y3Al5O12 з високим рівнем поглинання мікрохвильового випромінювання 4,6 дБ/мм. Для одержаних композитів розраховані значення енергії активації електропровідності EA в температурному інтервалі 20–800 °С, що складають 0,120–0,075 еВ для близьких до кімнатної температур 20–150 °С та зростають до 0,270–0,275 еВ у разі підвищення температури до 350–800 °С. Визначені значення енергії фотонів електромагнітної хвилі у діапазоні частот від 1 до 100 ГГц складають від 4,13·10–6 до 4,13·10–4 еВ. На основі квантової електродинаміки на атомарному рівні описано процес поглинання мікрохвильового випромінювання в напівпровідникових композитах системи AlN–SiC. Низькоенергетичні фотони електромагнітних хвиль, що падають на поверхню композита AlN–SiC, передають свою енергію електронам провідності приповерхневих шарів фази SiC та поглинаються ними. Електрони провідності через 10–8 с випромінюють фотони на тій же частоті електромагнітної хвилі, переважно у ті ж самі зерна SiC. В результаті такої взаємодії відбувається поглинання електромагнітного випромінювання, та, як наслідок, дисипація енергії хвиль, після чого нагрівається увесь композит: спочатку частинки фази SiC, а згодом і зерна AlN.

Ключові слова: нітрид алюмінію, карбід кремнію, поглинання мікрохвильового випромінювання, електричний опір, енергія активації електропровідності, енергія фотонів електромагнітної хвилі.

 

УДК 666.539.3/6 (045)

А. Г. Довгаль*, Л. Б. Приймак, В. В. Варюхно, О. М. Білякович
Національний авіаційний університет, м. Київ, Україна
*andrii.dovhal@npp.nau.edu.ua
Вплив сталевого намелу на структуру та механічні властивості композитів системи SiC–Al2O3 (стор. 56-66)

Досліджено вплив сталевого намелу на структуру композита системи SiC– Al2O3, отриманого у сталевих барабанах зі сталевими розмельними тілами. Досліджено такі фізико-механічні властивості отриманих зразків, як міцність на згинання та твердість. Встановлено оптимальні значення цих характеристик відносно складу та технологічних режимів отримання.

Ключові слова: кераміка, композит, намел, міцність, твердість, густина, пористість.

 

УДК 621.923.7

Ю. Д. Філатов
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
filatov2045@gmail.com
Квантовий механізм полірування оптичного скла (стор. 67-79)

В результаті дослідження механізму полірування оптичного скла за допомогою дисперсних систем з порошків двооксиду церію встановлено, що знімання скла відбувається шляхом видалення наночастинок шламу з оброблюваної поверхні під час її взаємодії з частинками полірувального порошку, яка відбувається у відкритому мікрорезонаторі, утвореному поверхнями оброблюваного матеріалу і частинки полірувального порошку, внаслідок ферстерівського резонансного перенесення енергії між енергетичними рівнями частинок полірувального порошку і оброблюваного матеріалу. Показано, що в двохмодовій системі з дискретним спектром власних частот, кількість наночастинок шламу, які генеруються в системі оброблювана поверхня–дисперсна система–поверхня притира, зростає за збільшення коефіцієнта об’ємного зносу, часу життя збудженого стану кластерів оброблюваної поверхні і добротності мікрорезонатора. Розроблено методику розрахунку швидкості знімання оброблюваного матеріалу та параметрів шорсткості полірованих поверхонь і встановлено, що відхилення розрахованої продуктивності полірування від даних експерименту не перевищує 2 %, похибки розрахунку середнього арифметичного Ra і середнього квадратичного Rq відхилення профілю полірованої поверхні складають 10 %, а розрахункове значення найбільшої висоти профілю Rmax є заниженим в порівнянні з експериментальними даними на 40–50 %.

Ключові слова: полірування, оптичне скло, ферстерівське резонансне перенесення енергії, швидкість знімання матеріалу, шорсткість полірованої поверхні.

 

УДК 620.22-621.921.34:539.422.25

Б. Т. Ратов1, В. А. Мечник2, *, Е. С. Геворкян3, М. О. Бондаренко2, В. M. Колодніцький2, **, Н. С. Ахметова1, Д. Л. Коростишевський2, Р. У. Баямирова4
1НАО “Казахський національний дослідницький технічний університет ім. К. І. Сатпаєва”, м. Алмати, Казахстан
2Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
3Kazimierz Pu
łaski University of Technology and Humanities in Radom, Poland
4Каспійський університет технології та інжинірингу ім. Ш. Єсенова, м. Актау, Казахстан
*vlad.mechnik2019@gmail.com
**vasylkolod56@gmail.com
Дослідження зносостійкості імпрегнованих коронок на основі композитів системи Салмаз‒(WC‒Co)‒ZrO2 в разі буріння граніту (стор. 80-90)

Встановлено залежності швидкості зносу алмазних імпрегнованих коронок, виготовлених з композиційних алмазовмісних матеріалів (КАМ) 25Салмаз–70,5WC–4,5Co і 25Салмаз–68,62WC–4,38Co‒2ZrO2 методом іскро-плаз­мового спікання в інтервалі температури 20‒1350 °С за тиску 30 МПа впродовж 3 хв, від швидкості обертання і осьового навантаження в разі буріння граніту. Показано, що додавання нанопорошку ZrO2 у кількості 2 % (за масою) до складу КАМ 25Салмаз–70,5WC–4,5Co приводить до триразового зменшення швидкості зношування. Зносостійкість алмазних імпрегнованих коронок, виготовлених з КАМ 25Салмаз–70,5WC–4,5Co і 25Салмаз–68,62WC–4,38Co‒2ZrO2, найбільш висока за швидкості обертання 250 об/хв та осьового навантаження 900 кг, а найнижча – за швидкості обертання 750 об/хв та осьового навантаження 1250 кг. Виявлено, що підвищення зносостійкості алмазної імпрегнованої коронки, виготовленої з КАМ 25Салмаз–68,62WC–4,38Co‒2ZrO2, в порівнянні з коронкою, виготовленою з КАМ 25Салмаз–70,5WC–4,5Co, обумовлено подрібненням зерен основної фази WC, зростанням відносної густини, границь міцності під час стиску і згинання, збільшенням в’язкості руйнування та формуванням міцного і надійного зчеплення алмазних зерен з твердосплавною матрицею. Отримані результати зі зносостійкості алмазних імпрегнованих коронок у поєднанні з дрібнозернистою структурою твердосплавної матриці і високим алмазоутриманням дозволяють застосовувати їх для виготовлення нових інструментів з підвищеними експлуатаційними властивостями для буріння міцних гірських порід.

Ключові слова: алмазна імпрегнована коронка, композит, карбід вольфраму, кобальт, діоксид цирконію, зносостійкість, іскро-плазмове спікання.

 

УДК 621.923

В. І. Лавріненко1, *, В. Г. Полторацький1, О. О. Пасічний1, В. Ю. Солод2, **
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Дніпровський державний технічний університет МОН України, м. Кам’янське, Україна
*lavrinen52@gmail.com
**v_solod@ukr.net
Експлуатаційні показники шліфувального інструменту із зернами кубічного нітриду бору з комбінованими зносостійкими покриттями (стор. 91-97)

Досліджено вплив покриття поверхні зерен кубічного нітриду бору (cBN) на зносостійкість інструменту і продуктивність обробки. У разі невеликої (50 мм3/хв) продуктивності обробки коефіцієнт підвищення зносостійкості дорівнює 1,66 для покриття B2O3 + CеО2, а для більш високої (200 мм3/хв) продуктивності обробки коефіцієнт підвищення зносостійкості дорівнює 1,13 для покриття B2O3 + В4C. Показано, що за такої продуктивності обробки за параметром шорсткості обробленої поверхні Ra найкращим є покриття поверхні зерен cBN комбінацією оксиду та карбіду (B2O3 + SiC) як за зносостійкістю шліфувального круга, так і за шорсткістю оброблюваної поверхні. Встановлено, що у разі підвищеної продуктивності шліфування будь-яке покриття поверхні зерен cBN знижує параметр t50 і, як наслідок, тримальна здатність шорсткої поверхні, отриманої під час шліфування такими кругами, зменшується.

Ключові слова: комбіновані зносостійкі покриття, шліфувальний інструмент, зерна кубічного нітриду бору, експлуатаційні показники.

 

УДК 661.657:536.421.1:539.89

V. L. Solozhenko
LSPM–CNRS, Université Sorbonne Paris Nord, Villetaneuse, France
vladimir.solozhenko@univ-paris13.fr
Про плавлення арсеніду бору під тиском (стор. 98-100)

Плавлення кубічного арсеніду бору (BAs) досліджено за тиску до 8 ГПа з використанням in situ вимірювань електричного опору. Виявлено, що вище 2,5 ГПа BAs плавиться конгруентно, а крива плавлення має від’ємний нахил (53±5 K/ГПа), що вказує на більшу густину розплаву порівняно з твердою фазою. Температура плавлення BAs за атмосферного тиску становить 2410(30) К.

Ключові слова: арсенід бору, плавлення, високий тиск, висока температура.

 

УДК 621.921.343

Д. А. Стратійчук*, Л. М. Девін, С. В. Ричев, В. З. Туркевич, Ю. Ю. Румянцева
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля, НАН України, м. Київ, Україна
*d_strat@ukr.net
Вплив мікроволокон wSiC та wSi3N4 на динамічну границю міцності під час розтягування для cBN-композитів групи BL (стор. 101-103)

Розглянуто вплив мікроволокон wSiC та wSi3N4 на динамічну границю міцності під час розтягування (Rmd) для надтвердих cBN-композитів групи BL, що отримані в системах cBN–NbN–Al і cBN–NbN–Al2O3. Продемонстровано, що Rmd має діапазон значень від 182 до 333 МПа та залежить від природи наповнювача. Відмічено, що добавка до вихідної шихти мікроволокон wSiC підвищує Rmd спеченої кераміки в середньому на 1015 %, водночас присутність Al2O3 призводить до деякого зменшення міцності матеріалу.

Ключові слова: мікроволокна wSiC та wSi3N4, динамічна границя міцності під час розтягування, cBN-кераміка BL-групи, високі тиски, твердість.

 

 

На головну

Випуск № 5, рік 2024
Надтверді матеріали
Склад редакційної колегії
Архів журналу НТМ
Положення про етику наукових публікацій
Редакція журналу “Надтверді матеріали
Передплата
Історія журналу
НАУКОВО-ТЕОРЕТИЧНИЙ ЖУРНАЛ «НАДТВЕРДІ МАТЕРІАЛИ» У СВІТОВОМУ ІНФОРМАЦІЙНОМУ ПРОСТОРІ
Рекомендації для авторів журналу «Надтверді матеріали»
ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ СТАТЕЙ

Інститут Надтвердих Матеріалів ім. В.М. Бакуля НАН України Україна, 04074, Київ, вул.Автозаводська, 2;
Тел.: (+38 044) 468-86-40 Факс: 468-86-25 www.ism.kiev.ua Е-mail: secretar@ism.kiev.ua