Випуск № 1, рік 2025
S. F. Matar
Lebanese German University (LGU), Computational Materials and Molecular Science (CMMS), Sahel-Alma, Keserwan, Lebanon
s.matar@lgu.edu.lb
Надтвердий новий алотроп C8 та похідний субнітрид C6N2 з циклопропаноподібними структурними блоками C3. Кристалохімія та дослідження з перших принципів (стор. 3-10)
На основі досліджень кристалохімії та квантової теорії функціонала густини структур основного стану та відповідних фізичних властивостей запропоновано новий вуглецевий алотроп, гексагональний C8, що має кутові обмінні тетраедри і є структурою з невідомою топологією із сіткою 3,42-c, що містить кутові тетраедри, з’єднані блоком C3, подібним циклопропану. В подальшому C8 було використано для створення оригінального бінарного субнітриду C6N2 як шаблон. Як алотроп, так і бінарна фаза виявилися когезійними і стабільними механічно (пружні константи та їхні комбінації) і динамічно (фононні зонні структури), водночас демонстрували високу твердість: HV (C8) = 60 ГПа, HV (C6N2) = 49 ГПа. Електронна зонна структура проявляє електропровідну поведінку для алотропу та ізолюючу для C6N2 з Egap ~ 3 еВ.
Ключові слова: вуглець, карбонітрид, циклопропановий фрагмент, твердість, теорія функціонала густини, фонони, топологія.
УДК 620.22-621.921.34:539.422.25
Б. Т. Ратов1, В. A. Мечник2, *, М. О. Бондаренко2, Е. С. Геворкян3, 4, В. M. Колодніцький2, **, Т. О. Пріхна2, В. Є. Мощіль2, А. Б. Калжанова5, П. С. Сундєтова5, З. Г. Утєпов5
1НАО “Казахський національний дослідницький технічний університет ім. К.І. Саптаєва”, м. Алмати, Казахстан
2Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
3Український державний університет залізничного транспорту, м. Харків, Україна
4Kazimierz Pułaski University of Technology and Humanities in Radom, Radom, Poland
5Каспійський університет технології та інжинірингу ім. Ш. Єсенова, м. Актау, Казахстан
*vlad.mechnik2019@gmail.com
**vasylkolod56@gmail.com
Фізико-механічні властивості матеріалу матриці композиційних матеріалів Салмаз‒(Fe‒Cr‒Cu‒Ni‒Sn), виготовлених методом іскро-плазмового спікання (стор. 11-24)
В зразках матеріалу матриці (26Fe‒25Cr‒32Cu‒9Ni‒8Sn) + ZrO2, відмінного за вмістом ZrO2, що використовують у композиційних матеріалах Салмаз‒(Fe‒Cr‒Cu‒Ni‒Sn), сформованих методом іскро-плазмового спікання, встановлено залежності відносної густини rвідн, границь міцності під час стиску Rcm і згинання Rbm, мікротвердості HV і в’язкості руйнування KIс від концентрації діоксиду цирконію. Додавання 10 % діоксиду цирконію до складу композита 26Fe‒25Cr‒32Cu‒9Ni‒8Sn приводить до зростання відносної густини rвідн з 0,987 до 0,997, збільшення границь міцності під час стискання Rcm від 950±35 до 1510±45 МПа і згинання Rbm від 750±20 до 1140±35 МПа, а також до підвищення мікротвердості HV від 8,0±0,25 до 9,0±0,42 ГПа і в’язкості руйнування KIс від 6,5±0,35 до 9,2±0,42 МПа·м0,5. Такі показники обумовлені трансформованістю тетрагональної фази t-ZrO2 і, відповідно, посилення ролі механізму трансформаційного зміцнення, а також подрібненням зерен, оскільки ZrO2 є інгібіторами зерен основних фаз Fe і Cr у процесі спікання. Під час мікроіндентування зразка 26Fe‒25Cr‒32Cu‒9Ni‒8Sn (CZrO2= 0 %) як у внутрішній області відбитка піраміди Віккерса, так і навколо нього спостерігали багато тріщин значної величини, які призводять до виникнення надмірної крихкості та руйнування матеріалу. Це пов’язано з утворенням агломератів у процесі змішування компонентів, відокремлення під час їхнього спікання та утворення мікропор і мікротріщин, що є основною причиною низьких значень rвідн, Rcm, Rbm, HV і KIс. У разі концентрації нанопорошку діоксиду цирконію CZrO2= 10 % у матриці в околі відбитка індентора тріщини стають ледь помітними, а матеріал в околі відбитка індентора практично не руйнується. Отримані результати відносної густини rвідн у поєднанні з високими механічними (Rcm, Rbm, HV і KIс) характеристиками спечених зразків матеріалу матриці (26Fe‒25Cr‒32Cu‒9Ni‒8Sn) + ZrO2 дозволяють застосувати їх для виготовлення композиційних алмазовмісних матеріалів з підвищеними механічними та експлуатаційними властивостями.
Ключові слова: густина, границі міцності під час стиску і згинання, твердість, в’язкість руйнування, композит, залізо, хром, мідь, нікель, олово, діоксид цирконію.
УДК 669.17:539.53:621.762.5
М. М. Прокопів1, *, О. В. Харченко1, Ю. П. Ущаповський1, І. В. Лісовська2, І. М. Закієв3
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”, м. Київ, Україна
3Національний авіаційний університет України, м. Київ, Україна
*mprokopiv70@gmail.com
Твердий сплав WС‒(Ті,W)C–10Со з підвищеною твердістю і міцністю (стор. 25-36)
Наведено характеристики модифікованого твердого сплаву Т5К10, одержаного в умовах спрямованого керування термокінетичними параметрами вільного спікання у вакуумі, за яких мінімізуються процеси твердо- та рідкофазної взаємодії між карбідом вольфраму та кобальтом, що визначають перерозподіл карбідних зерен та їхню рекристалізацію. Одержаний твердий сплав WС‒(Ті,W)C–10Со характеризується однорідною, дрібнозернистою структурою, є високощільним (ρ = 12,98 г/см3), з низьким рівнем залишкової мікропористості, бімодальним складом зерен WС і наявністю тонких перешийків між карбідними зернами. В порівнянні з комерційним аналогом, одержаний твердий сплав має підвищені на 2,4 ГПа твердість (НV 15), на 270 МПа механічну міцність в умовах вигину, на 1,4 МПа·м0,5 тріщиностійкість і в 1,5 рази вищу зносостійкість. Модифікація технології спікання та зміни в структурі одержаного твердого сплаву WС‒(Ті,W)C–10Со зумовили збільшення в 2,5 рази його експлуатаційної стійкості під час чорнового точіння сталі (кованих осей залізничних вагонів), а в разі чизельного глибокого розпушування ґрунту підвищення абразивної стійкості склало 48 %.
Ключові слова: твердий сплав, вільне спікання, структура, властивості.
УДК 621.762.8: 621.787.4: 621.923.77
Г. Я. Акимов1, В. І. Шеремет2, *, І. В. Андреєв3, С. Ф. Студенець3, C. Є. Шейкін3, І. Ю. Троснікова2, П. І. Лобода2
1Донецький фізико-технічний інститут імені О. О. Галкіна НАН України, м. Київ, Україна
2Національний технічний університет України “Київський політехнічний інститут імені Ігоря Сікорського”, м. Київ, Україна
3Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*v.sheremet@kpi.ua
Вплив обробки твердого сплаву WC–15Co високим гідростатичним тиском на зносостійкість оснащеного ним інструменту (стор. 37-47)
Вперше вивчено вплив обробки високим (400 МПа) гідростатичним тиском (ВГТ) твердого сплаву WC–15 % (за масою) Co на його фазовий склад та зносостійкість оснащеного ним інструменту у процесі вигладжування сталі. Показано, що обробка ВГТ ініціювала мартенситне ГЦК→ГЩП перетворення в кобальті, що привело до підвищення міцності сплаву. Вплив обробки ВГТ твердого сплаву WC–15 % (за масою) Co на зносостійкість оснащеного ним інструменту визначено у дослідженнях процесу вигладжування конструкційної вуглецевої сталі 45 – обробка твердого сплаву підвищила зносостійкість інструменту на 31 % по відношенню до інструменту, який було оснащено вихідним твердим сплавом. Такий ефект зумовлено зміною механізму зношування інструменту. Якщо зношування інструменту, оснащеного вихідним твердим сплавом, пов’язане з вириванням масивних кластерів зерен WC та Co, то для зношування інструменту з твердим сплавом після ВТГ притаманно видалення окремих зерен WC. Однією з причин спостережуваних ефектів є те, що стисливість кобальту вдвічі більша за стисливість карбіду вольфраму.
Ключові слова: зносостійкість, високий гідростатичний тиск, твердий сплав, кобальт, мартенситне фазове перетворення, міцність на триточковий вигин.
УДК 621.315
В. І. Часник1, *, Д. В. Часник2, О. М. Кайдаш3
1Державне підприємство НДІ “Оріон”, м. Київ, Україна
2Український НДІ спеціальної техніки та судових експертиз Служби безпеки України, м. Київ, Україна
3Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*vassiliyiv@gmail.com
Дослідження поверхневого та об’ємного електричного опору вільноспечених композитів AlN–50 % (за масою) SiC (стор. 48-55)
Досліджено електричний опір вільноспечених керамічних композитів AlN–50 % (за масою) SiC, придатних для використання як об’ємні поглиначі мікрохвильового випромінювання. Для чотирьох груп зразків з добротністю Q = 30, 33, 37, 44 середні значення поверхневого опору складають 42, 64, 92, 136 кОм, а середні значення об’ємного опору – 2,8, 4,1, 5,2, 7,0 кОм відповідно. Аналіз масиву експериментальних даних виявив взаємозв’язок між поверхневим та об’ємним електричним опором – більшому об’ємному опору переважно відповідає більший поверхневий опір, причому з ростом добротності від 30 до 44 поверхневий опір більший об’ємного у 14,7–19,5 разів.
Ключові слова: поверхневий та об’ємний електричний опір, нітрид алюмінію, карбід кремнію, об’ємний поглинач мікрохвильового випромінювання, добротність, поглинання електромагнітної енергії, вимірювання поверхневого електричного опору.
УДК 621.9: 621.923
В. І. Лавріненко1, *, В. В. Смоквина1, **, Г. Д. Ільницька1, ***, С. П. Старик1, В. А. Тищенко2
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Дніпровський державний технічний університет МОН України, м. Кам’янське, Україна
*lavrinen52@gmail.com
**v.smokvyna@gmail.com
***gil-ism@ukr.net
Підтвердження наявності адсорбованої води на поверхні сучасних алмазних зерен невеликої міцності як чинника можливого подальшого впливу на контактну зону під час шліфування (стор. 56-65)
Досліджено наявність адсорбованої води та гідроксильної групи на реальній поверхні сучасних алмазних шліфпорошків невеликої міцності (марок АС6–АС32). Встановлено, що попереднім розділенням алмазних шліфпорошків на магнітну, немагнітну і вихідну фракції можливо виділити фракцію, яка має найбільшу кількість води на поверхні алмазних зерен – магнітну. Показано, що композиційне покриття Ni–Al поверхні алмазу, а також покриття з добавками вуглецевих нанотрубок, сприяють утворенню більш розвиненої поверхні, ніж на вихідних зразках без покриття, про що свідчить і більша наявність води.
Ключові слова: зерна алмазу, адсорбована вода, гідроксильні групи, поверхня алмазних зерен, магнітна фракція, композиційне покриття.
УДК 621.9.025.77:615.46:616.728
С. В. Сохань*, В. В. Возний, В. Г. Сороченко
Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
*svsokh@gmail.com
Алмазне шліфування керамічних куль з базуванням на площині й круговою подачею з коливанням (стор. 66-81)
Для алмазного шліфування керамічних куль з нітриду кремнію з базуванням на площині й круговою подачею з коливанням представлено результати експериментального дослідження впливу схеми базування куль й режиму обробки на точність форми куль й форму зношеної поверхні алмазного круга. Показниками точності форми шліфованих куль були непостійність діаметра кулі й форм-фактор круглограми кулі, а форми зношеної поверхні круга – кут нахилу робочої поверхні у радіальному напрямку й коефіцієнт кривини. Означений вплив описано адекватними лінійними функціями: непостійності діаметра кулі – від подачі круга на врізання й частоти його обертання, форм-фактора круглограми – від частот обертання круга й стола з кулями, кута нахилу профілю круга й коефіцієнта кривини його профілю – від подачі круга на врізання й частоти обертання стола з кулями. Спрогнозовано значення параметрів режиму обробки, за яких застосування дослідженої схеми шліфування куль є доцільним.
Ключові слова: керамічні кулі з нітриду кремнію, алмазне шліфування, режим обробки, непостійність діаметра кулі, форм-фактор круглограми, форма зношеної поверхні круга.
УДК 621.921
Yaofeng Guo1, 2, 3, Gaoliang Zhang1, 2, 3, *, Tengfei Ye1, 2, 3, Guanwen Qian1, 2, 3, Yizhen Li1, 2, 3, Hengwen Xia1, 2, 3, Donghua Zuo1, 2, 3, Wushan Wu1, 2, 3, Yanjun Zhao1, 2, 3
1State Key Laboratory for High Performance Tools, Zhengzhou, P.R. China
2Zhengzhou Research Institute for Abrasives & Grinding Co., Ltd., Zhengzhou, P.R. China
3Zhengzhou Sanmo Super Hard Materials Co., Ltd., Zhengzhou, P.R. China
*zgl@zzsm.com
Оцінка рівномірності змішування порошків в абразивній промисловості (стор. 82-98)
Наразі все ще не існує єдиного стандарту для оцінки однорідності змішування в абразивній промисловості. З використанням для дослідження порошків, які зазвичай застосовують у шліфувальних кругах на смоляній зв’язці, розроблено просту специфікацію відбору проб і статистичний метод оцінки однорідності. За допомогою різних методів виявлення однорідність суміші оцінювали з макроскопічної та мікроскопічної точок зору. Результати показали, що метод органічних розчинників підходить для макроскопічного аналізу смоляної зв’язки. Рентгенофлуоресцентна спектрометрія підходить для макроскопічного аналізу наповнювачів. Метод кальцинування придатний для макроскопічного аналізу речовин, які можуть окислюватися на повітрі. Метод оптичної мікроскопії придатний для онлайн-контролю вихідних порошків в режимі реального часу. Для аналізу мікрооднорідності використовували растровий електронний мікроскоп.
Ключові слова: порошок, однорідність змішування, абразиви, макроскопічний аналіз, макроаналіз.
УДК 620.3(075.8):621.9.02
С. А. Клименко1, М. О. Бондаренко2, *, С. О. Івахненко1, **, В. В. Лисаковський1, М. Ю. Копєйкіна1, Т. В. Коваленко1, О. О. Заневський1
1Інститут надтвердих матеріалів ім. В. М. Бакуля НАН України, м. Київ, Україна
2Черкаський державний технологічний університет, м. Черкаси, Україна
*m.bondarenko@chdtu.edu.ua
**sioz@ismv13.kiev.ua
Шорсткість поверхні та латеральні сили на гранях монокристалів алмазу типу Ib та IIa (стор. 99-103)
Представлено результати досліджень висотних параметрів шорсткості й латеральних сил на гранях куба та октаедра монокристалів алмазу і побудовано карти їхнього розподілу. Дослідження проводили методами атомно-силової та латерально-силової мікроскопії на зразках монокристалів алмазу типу Ib та IIa, отриманих з використанням НТНР-методу вирощування. Встановлено, що для монокристалів алмазу типу Ib шорсткість поверхні (за параметром Ra) граней куба в 3,3 рази, а граней октаедра в 1,5 рази менше ніж для монокристалів алмазу типу IIa; для монокристалів алмазу типу Ib значення латеральних сил на гранях куба у середньому в 3,5 рази менші, а на гранях октаедра у середньому в 9,5 рази більші ніж для монокристалів алмазу типу IIa. Отримані результати свідчать, що рівень латеральних сил на гранях монокристалів алмазу зумовлений шорсткістю їхніх поверхонь.
Ключові слова: типи монокристалів алмазу, грані куба та октаедра, шорсткість поверхні, латеральні сили.